Στις 18 Αυγούστου του 2002 πραγματοποιήθηκε στα Θεοδώριανα εκδήλωση στη μνήμη του Ιερομόναχου – Φιλικού Άνθιμου Αργυρόπουλου, στην οποία έγιναν και τα αποκαλυπτήρια μνημείου αφιερωμένου στον καταγόμενο από τα Θεοδώριανα Φιλικό, του οποίου η προσφορά στον απελευθερωτικό αγώνα κατά των Τούρκων υπήρξε ανεκτίμητη.
Περισσότερα για τον Άνθιμο Αργυρόπουλο ή Δημητρίου μπορείτε να διαβάσετε στο λινκ https://doxesdespotatou.com/anthimos-argyropoylos-i-dimitrioy-o-me/
Στις φωτογραφίες στιγμιότυπα από την εκδήλωση. (Φωτος από συλλογή Α.Γ.Κ.)
![](https://doxesdespotatou.com/wp-content/uploads/2023/06/Document_2023-06-02_105543-1024x656.jpg)
![](https://doxesdespotatou.com/wp-content/uploads/2023/06/ΘΕΟΔ1-1024x757.jpg)