“…….Μα και σε τί δεν ήταν συναγωνισμός; Ο Κουτσομίτης με το κάρρο σε τράβαγε στην Κόπραινα με 4 δεκάρες. Ο Λυγεράτος με τη σούστα έκανε και βερεσέ. Οι Σιαπέρηδες συναγωνίζονταν τον Καρατζά και τον Ντόρο. Οι Εβραίοι έμποροι τον Λογοθέτη και τους Ζαραίους….Και ποιος δεν έκανε παζάρια τότε;..” (Θ. Ζαχαρής, ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟΝ ΒΗΜΑ, α.φ. 80, 1930)
Στη φωτογραφία « Αμαξάς που μετέφερε τους επιβάτες στην Κόπραινα» (Φωτο από αρχείο Τ. Καραντή όπως δημοσιεύτηκε στο Λεύκωμα ΑΡΤΑ 1881-1941, Ε. Ιντζέμπελης, Αθήνα, 2010)
![](https://doxesdespotatou.com/wp-content/uploads/2023/08/Document_2023-08-13_095912-1024x658.jpg)