Η πολιτική σταδιοδρομία του Λεωνίδα Σπαή

“……Μεταπολεμικά, ο Λεων. Σπαής ανέλαβε υφυπουργός Στρατιωτικών (7.12.1944-3.1.1945) στην κυβέρνηση του Γεώργιου Παπανδρέου και στη συνέχεια υπηρεσιακός υφυπουργός Στρατιωτικών (3.1.1945-8.4.1945) στην κυβέρνηση του Νικόλαου Πλαστήρα. Πολιτεύθηκε πρώτη φορά και εξελέγη βουλευτής Άρτης – Πρεβέζης στις εκλογές του 1950 με τον συνασπισμό της Εθνικής Προοδευτικής Ένωσης Κέντρου (ΕΠΕΚ) χωρίς να εντάσσεται σε κάποιο κόμμα και ανέλαβε υπουργός άνευ χαρτοφυλακίου ασκώντας καθήκοντα υφυπουργού Στρατιωτικών (8.5.1950-21.8.1950) στην κυβέρνηση του Νικόλαου Πλαστήρα. Επανεξελέγη με την ΕΠΕΚ στις εκλογές του 1951 και ανέλαβε Γενικός Διοικητής Βορείου Ελλάδος (27.10.1951-11.10.1952) στην επόμενη κυβέρνηση του Νικ. Πλαστήρα. Στις εκλογές του 1952 πολιτεύθηκε με τον συνασπισμό της Ένωσης ΕΠΕΚ-Φιλελευθέρων χωρίς να εκλεγεί. Ο Λεων. Σπαής αποχώρησε από την ΕΠΕΚ τον Μάιο του 1953 με αφορμή τον ορισμό του Σάββα Παπαπολίτη ως κοινοβουλευτικού εκπροσώπου του κόμματος. Στις εκλογές του 1956 πολιτεύθηκε και εξελέγη βουλευτής Άρτης-Λευκάδος-Πρεβέζης με τη Φιλελεύθερη Δημοκρατική Ένωση. Πολιτεύθηκε, τελευταία φορά, στις εκλογές του 1961 με τον συνασπισμό του Πανδημοκρατικού Μετώπου Ελλάδος χωρίς να εκλεγεί”. (Πηγή : https://greek-parliament-members.anavathmis.eu/)

“Η Κυβέρνησις Πλαστήρα μετά την ορκωμοσίαν της 3ης Ιανουαρίου 1945. Λ. Σπαής υφυπ. στρατ. υπ’ αριθμόν 4”.(Φωτο από αρχείο Οικογένειας Σπαή)

Δημοσιεύθηκε στην Αρτινά Πρόσωπα και Παρέες. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.