1Η ΑΡΙΛΙΟΥ 1952 -Όταν η Χωροφυλακή της Άρτας ήταν στο σπίτι του Καραπάνου επί της οδού Πριοβόλου. Πολιτικοί κρατούμενοι στις φυλακές της Άρτας. Αριστερά ο Παναγιώτης Λάκκας, ο Αχιλλέας Καλιακάτσος και ο Δημήτριος Θεοδώρου…….
Το οίκημα αγοράστηκε το 1964 από τους αδελφούς Βασίλη & Χρήστο Κουτσούμπα και το 1966 έκτισαν το μεγαλόπρεπο για την εποχή του HOTEL AMVRAKIA.
(Φωτο από αρχείο Π. Λάκκα, Παρουσίαση Κ. Μπανιάς)
![](https://doxesdespotatou.com/wp-content/uploads/2022/04/239419853_215499677186150_822309675688831245_n-1024x868.jpg)