OΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΑΝΑΒΕΛΗ : Δεξιά όρθιος ο Δημήτρης Παναβέλης, αργότερα έμπορος με διεθνή βραβεία οινοποιίας σε πολλές Ευρωπαϊκές πόλεις. Μιλούσε 5 ξένες γλώσσες και έπαιζε 4 μουσικά όργανα. Υπήρξε επίσης Πρόεδρος του Μ/Φ Συλλόγου “ΣΚΟΥΦΑΣ”. Μπροστά ο αδελφός του Βασίλης. Στη μέση η μητέρα τους, πίσω όρθια η Χαρίκλεια Παναβέλη, σύζυγος του Γεράσιμου Μαραγκού και μπροστά η αδελφή τους Ελένη. Το νεοκλασικό σπίτι της οικογένειας Παναβέλη σώζεται μέχρι σήμερα στην οδό Σκουφά. (Φωτο κ έρευνα κ. Κ. Μπανιάς)
![](https://doxesdespotatou.com/wp-content/uploads/2022/04/168460450_133043355431783_1797137388812943081_n-883x1024.jpg)
Πίνγκμπακ: Η Οικία ΠΑΝΑΒΕΛΗ στην οδό Σκουφά - Δόξες Αγήραντες του ΔεσποτάτουΔόξες Αγήραντες του Δεσποτάτου