Παλιό σπίτι στην Άρτα, ένα από όσα είχαν απομείνει ακόμη μέχρι την δεκαετία του ’80. Το σπίτι έχει την χαρακτηριστική μορφή που είχαν όλα σχεδόν τα σπίτια της μέσης οικογένειας στην πόλη με την είσοδο που οδηγούσε στο χώλ και δυο δωμάτια, ένα σε κάθε πλευρά, το καθημερινό καθιστικό και το πιο καλό όπου δέχονταν τις επισκέψεις τις γιορτές. Σε συνέχεια του χωλ συνήθως υπήρχε μια μικρή κουζίνα, αλλά τις περισσότερες φορές η κουζίνα βρισκόταν σε εξωτερική αποθήκη που στη Βαλαώρα την αποκαλούσαν “αχούρι”. (Η φωτογραφία είναι του Volker Möller)
![](https://doxesdespotatou.com/wp-content/uploads/2024/05/25698_1240822100843_3250753_n.jpg)