1968 : ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΑ ΠΛΑΤΑΝΙΑ ΠΙΣΤΙΑΝΩΝ
Το χωριό Πιστιανά (Νέας Ελλάδας) είχε τρία σχολεία : ένα στα Πλατάνια ( που εικονίζεται στη φωτογραφία), ένα στο κέντρο των Πιστιανών, δίπλα στην εκκλησία και ένα στον συνοικισμό Ποτιστικά που σήμερα έχει σκεπαστεί από τα νερά του Αράχθου. Σήμερα δεν έχει κανένα.
![](https://doxesdespotatou.com/wp-content/uploads/2022/04/151600765_115375340531918_2949804711780365289_n.jpg)
——————-
1960ς :Τρεις συνάδελφοι δάσκαλοι, που υπηρέτησαν στα τρία σχολεία των Πιστιανών για αρκετά χρόνια στις δεκαετίες 1960-70. Αριστερά ο κ. Γιώργος Καρράς που υπηρέτησε στα Πλατάνια, στο κέντρο ο κ. Θανάσης Βούλγαρης, που υπηρέτησε στο σχολείο του κέντρου και δεξιά ο κ. Μπάμπης Ανυφαντής που υπηρέτησε στο σχολείο των Ποτιστικών. Εδώ διασκεδάζουν στο πανηγύρι του Αγίου Κωσταντίνου στο χωριό. (Φωτο από συλλογή Α. Καρρά)
![](https://doxesdespotatou.com/wp-content/uploads/2022/04/151631714_115375600531892_5341650341815950931_n.jpg)