1937 : Άρτα στην είσοδο της πόλης, περιοχή Πευκάκια. Πίσω, το πεδίο βολής. Το ζεύγος Βενέτη. Ο Άρης Βενέτης ήταν χειρούργος γιατρός και το σπίτι του και η χειρουργική κλινική ήταν απέναντι από την Ψαραγορά, εκεί που είναι σήμερα το πολυώροφο κτίριο της Τράπεζας Πειραιώς . Σύζυγός του ήταν η κ. Ελένη Δημ. Πολύζου. Το σπορ αυτοκίνητο μάρκας Lightning Benz, 200 ίππων, τετρακύλινδρο (?), ήταν άξιο θαυμασμού, με όριο ταχύτητας ρεκόρ για την εποχή. ( Φωτο και έρευνα κ. Κ. Μπανιάς)
![](https://doxesdespotatou.com/wp-content/uploads/2022/04/167380442_131891342213651_8458597840546904598_n-1024x683.jpg)