“12 Μαίου 1941 : Οι Ιταλοί ύψωσαν την ιταλικήν σημαίαν εις το Δημαρχείον ώραν 9 και 30 π.μ.” Σημείωση στο Ημερολόγιο του Παπά Σταύρου Παπαχρήστου, ο οποίος κατέγραφε τις “ενθυμήσεις” του που αφορούν τη διάρκεια της κατοχής στην Άρτα, στις τελευταίες σελίδες του Ευαγγελίου του Ιερού Ναού του Αγίου Δημητρίου.
Στη φωτο η είσοδος και το φυλάκιο της στρατιωτικής διοίκησης των Ιταλών στο κτίριο του παλιού ξενοδοχείου ΠΑΝΘΕΟΝ επί της Σκουφά.
![](https://doxesdespotatou.com/wp-content/uploads/2022/04/149823392_113958344006951_5690606363090489643_n.jpg)