Έλληνες στρατιώτες στήνουν πολυβόλα σε βουνοκορφή. Τα κράνη τους δείχνουν την ποικιλία προελεύσεως και εποχής κατασκευής του πολεμικού υλικού. Ο σκυμένος στρατιώτης, μπροστά, φορεί κράνος γαλλικού τύπου του Α’ Παγκοσμίου Πολέμου. Τα κράνη των άλλων τριών είναι διαφορετικά μεταξύ τους. (Πηγή φωτογραφίας : ΑΘΗΝΑΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ, όπως δημοσιεύτηκε στο Λεύκωμα ΕΛΛΑΔΑ 20 ΑΙΩΝΑΣ – ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ, Μ. Κατσίγερας, Αθήνα, 2000)
![](https://doxesdespotatou.com/wp-content/uploads/2023/01/Document_2023-01-02_123336-1024x582.jpg)