![](https://doxesdespotatou.com/wp-content/uploads/2022/04/DSC08217-1024x692.jpg)
Οι μαθήτριες του Γυμνασίου Θηλέων σε μια φωτογραφία στην όχθη του ποταμού. Οι καθηγητές συνοδοί στην εκδρομή είναι η Τέτα Χαμπηλομάτη και ο Σαλούρος.
Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη στην περιοχή όπου βρίσκονταν τα αναψυκτήρια – κέντρα διασκέδασης του Μόσιαλου και του Μαλαμή στην είσοδο της πόλης της Άρτας στις όχθες του Αράχθου. Στο βάθος διακρίνεται η Φανερωμένη και το ύψωμα με το Μνημείο των Πεσόντων του 1897. Ο δρόμος προς την πόλη περνούσε ακριβώς κάτω από το μνημείο, όπως και σήμερα. Μόνο που το μνημείο έχει πλέον μεταφερθεί!!!
(Φωτο από αρχείο Μπέμπας Αλίβερτη – Γιαννοπούλου)