![](https://doxesdespotatou.com/wp-content/uploads/2022/05/papar-1024x685.jpg)
Μια ακόμη φωτογραφία της περιοχής του Αράχθου από το σημείο που είναι σήμερα το Παραποτάμιο πάρκο έως το γεφύρι πριν τα έργα κατασκευής της περιφερειακής οδού τη δεκαετία του 1950-1960, με το λόφο του μνημείου των Πεσόντων στο πόλεμο του 1897.
(Φωτο από συλλογή Παπαρούνη όπως δημοσιεύτηκε στην Πτυχιακή εργασία του Πολέμαχου Πασχαλίδη με θέμα Η ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ “ΕΙΚΟΝΑ” ΤΗΣ ΑΡΤΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΡΧΕΙΑΚΕΣ ΠΗΓΕΣ [1945 – 1967], Άρτα, 2011)