Ο Εσάτ πασάς επιχείρησε να επιτεθεί σε Ελληνικά Ευζωνικά σώματα που ήταν εγκατεστημένα στο χωριό Ανώγι. Οι Τούρκοι διέθεταν δύναμη στην περιοχή Πέντε Πηγάδια. Μαζί τους βρισκόταν ο ίδιος ο διοικητής των Ιωαννίνων που είχε το πρόσταγμα των επιχειρήσεων. Έγιναν σφοδρές συγκρούσεις μεταξύ Ελλήνων και Τούρκων που διήρκεσαν μια εβδομάδα (από τις 24 ως τις 30 Οκτωβρίου 1912). Τελικά, στις 9 Νοεμβρίου οι Έλληνες κατέλαβαν τα Πέντε Πηγάδια με απώλειες 26 νεκρούς και 222 τραυματίες. (http://www.balkanwars.gr/)
Στη φωτογραφία “Επιστολικό δελτάριο: Ο Ελληνικός στρατός αποφασισμένος μάχεται στην περιοχή των Πέντε Πηγαδιών”.(http://eliaserver.elia.org.gr/)
![](https://doxesdespotatou.com/wp-content/uploads/2023/01/koritsa-1912-1-652x1024.jpg)
![](https://doxesdespotatou.com/wp-content/uploads/2023/01/korytsa-1024x649.jpg)