“1η Ιανουαρίου 1913. Στη φωτογραφία με ιδιόχειρη αφιέρωση, καθήμενος ο πρίγκηψ Γεώργιος, ο γνωστός Αρμοστής της Κρήτης.Ορθία η σύζυγός του Μαρία Βοναπάρτη. Η πριγκήπισσα είχε ναυλώσει κατά την διάρκεια της πολιορκίας των Ιωαννίνων ,το πλοίο ” Αλβανία” και το είχε μετατρέψει σε νοσοκομείο για τους τραυματίες. Ήταν ψυχαναλύτρια, μαθήτρια του Φρόυντ”. Η φωτογραφία είναι από τη συλλογή του Μίμη Χριστοφιλάκη.
![](https://doxesdespotatou.com/wp-content/uploads/2024/02/428622426_7205631672850310_1184371868478494691_n-1-611x1024.jpg)
![](https://doxesdespotatou.com/wp-content/uploads/2024/02/428624287_7205631869516957_6575525678654339183_n-1024x664.jpg)