Μαγγανοπήγαδο σε φυτώριο στη Φιλιππιάδα το 1938, σε φωτογραφία του Σπύρου Μελετζή. Το μαγγανοπήγαδο ήταν ένα μηχάνημα για άντληση νερού από πηγάδι που πήρε τ’ όνομά του από την αντλία ή μαγγάνι. Ήταν ένα σύστημα άντλησης νερού από πηγάδι με συνδεδεμένους σε κλειστή αλυσίδα πολλούς κάδους η οποία κινείται από έναν μεγάλο περιστρεφόμενο τροχό με τη χρήση τής δύναμης ανθρώπου ή ζώου. Χρησιμοποιήθηκε για το πότισμα περιβολιών ή χωραφιών.
Η φωτογραφία αναρτάται για πρώτη φορά και είναι από τη συλλογή Γεωργίου Δ. Καρρά.
![](https://doxesdespotatou.com/wp-content/uploads/2023/07/μαγ-1-647x1024.jpg)